Stredná odborná škola - Szakközépiskola, Hlavná 54, Moldava nad Bodvou

Tweet this page
<
2017
>
No longer registered as of 08 Feb 2018 - Registration as it was on 10 Feb 2017
How to read and use this data card.
Download this datacard

Overview

Lobbying Costs

2,000€

Financial year: Jan 2016 - Dec 2016

Lobbyists (Full time equivalent)

0.25 Fte (1)

Lobbyists with EP accreditation

0

High-level Commission meetings

1

Lobbying Costs over the years

  • Info

    Stredná odborná škola - Szakközépiskola, Hlavná 54, Moldava nad Bodvou   (SOŠ-Szakközépiskola)

    EU Transparency Register

    429047025681-13 First registered on 07 Feb 2017

    Goals / Remit

    Cieľom manažmentu školy, celého pedagogického a nepedagogického kolektívu je vybudovať vzdelávaciu inštitúciu, ktorá je schopná zabezpečiť výchovu a vzdelávanie stredoškolskej mládeže tak v študijných ako aj učebných odboroch v závislosti od potrieb trhu práce, možností, ktoré ponúka región, záujmu žiakov a ich rodičov. Úsilie cieľavedome smeruje k zabezpečeniu materiálno technického vybavenia vzdelávacieho procesu modernými prostriedkami, ktoré kopírujú prostriedky používané v praxi. Naším cieľom je čo najužšie spolupracovať s podnikateľským sektorom v regióne, využívať spoluprácu s nimi na zabezpečenie odbornej praxe študentom. Študentom chceme poskytnúť príležitosť vyskúšať svoje vedomosti, schopnosti a získané kompetencie priamo v praxi, zamestnávateľom poskytnúť možnosť vychovať si a vybrať si osvedčených absolventov za budúcich zamestnancov. Ciele výchovy a vzdelávania chceme nastaviť tak, aby budúci absolventi našej školy boli schopní reálne posudzovať svoje fyzické a duševné schopnosti, odhadovať dôsledky svojho jednania a chovania v rôznych situáciách, mať zodpovedný vzťah k svojmu zdraviu, starať sa o svoj fyzický a duševný rozvoj, byť si vedomý dôsledkov nezdravého životného štýlu a závislosti, konať v súlade s morálnymi princípmi a zásadami spoločenského správania, prispievať k uplatňovaniu hodnôt demokracie, chápať význam životného prostredia pre človeka, uznávať tradície a hodnoty svojho národa, chápať jeho minulosť a súčasnosť v európskom a svetovom kontexte, dodržiavať zákony, rešpektovať práva a osobnosť druhých, vystupovať proti neznášanlivosti a diskriminácii, prevziať zodpovednosť za seba, za svoj rozvoj a tvorivosť.
    Stratégiou rozvoja školy je zvýšiť kvalitu, efektivitu a účinnosť vzdelávania a to predovšetkým:
    - uplatnením nových metód, foriem a prostriedkov vyučovania,
    - zavedením nového prístupu k spolupráci s podnikateľskou sférou,
    - posilnením vyučovania materinského, vyučovacieho a cudzieho jazyka vytvorením jazykového laboratória,
    - skvalitnením odborného vyučovania zriadením ďalších učební vybavených novou výpočtovou, komunikačnou a interaktívnou technológiou,
    - výmenou zastaralých pomôcok pri praktickej výučbe za nové, ktoré sa dnes používajú v jednotlivých oblastiach hospodárstva (automobilová doprava a mechanizácia pôdohospodárstva),
    - rozvíjaním spolupráce medzi žiakmi a odstránením aj najmenších prejavov šikanovania, násilia a rasizmu,
    - zapájaním sa do projektov zameraných na rozvoj školy,
    - prehĺbením spolupráce s rodičmi, partnerskými školami, mestom, zriaďovateľom,
    - rekonštrukciou ďalších odborných učební a školských dielní,
    - zavedením fungujúceho a motivačného systému merania výsledkov vzdelávania.
    Stredná odborná škola Szakközépiskola Moldava nad Bodvou si vo vzdelávaní žiakov v študijných a učebných odboroch udržiava kľúčové postavenie pri výchove a vzdelávaní žiakov z okolitých obcí regiónu okolia Košíc.
    Vzhľadom na svoju geografickú polohu, štruktúru obyvateľstva v danom regióne a demografický vývoj žiakov v okolitých základných školách sa škola stala strednou školou na prípravu žiakov z rodín väčšinou v hmotnej núdzi a s nižším príjmom, ktorí nemajú finančné prostriedky na cestovanie za vzdelaním. Preto sa naša ponuka učebných odborov postupne prispôsobuje požiadavkám rodičov a žiakov ako i potrebám regiónu. Všetky aktivity vedenia školy smerovali k napĺňaniu stanovenej vízie. V súčasnosti sa vo vyučovacom procese využíva aj moderná didaktická technika (interaktívne tabule, dataprojektory, počítače, pracoviská cvičnej firmy).

    Main EU files targeted

    Projekt vychádza z potreby odbornej školy na Slovensku, ktorá sa nachádza v špecifickom regióne /územie druhého najväčšieho okresu na Slovensku/. Súčasné prognózy Európskej komisie a OECD v oblasti odborného vzdelávania a prípravy ukazujú, že najvyhľadávanejšie profesie pre podniky sú služby a profesie vyžadujúce vysoký stupeň ovládania technických zručností.

    Priority a potreby sme definovali v projekte a sú v súlade s dokumentami:
    1.OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV:
    V posledných troch rokoch sa podarilo stabilizovať európsku ekonomiku. EÚ je na správnej ceste, ale zotavovanie zostáva pomalé, na čo poukazujú prognózy Komisie o náraste HDP EÚ-28 v roku 2014 o 1,4 % a miere nezamestnanosti dosahujúcej v nasledujúcich dvoch rokoch skoro 11 %. Preto sa hlavnou prioritou Komisie a členských štátov EÚ stala podpora rastu a konkurencieschopnosti so zámerom udržať a posilniť oživenie a dosiahnuť ciele programu Európa 2020.
    2. PRIEMYSELNÁ MODERNIZÁCIA: INVESTOVANIE DO INOVÁCIÍ, NOVÝCH TECHNOLÓGIÍ, VÝROBNÝCH VSTUPOV A ZRUČNOSTÍ .
    V dôsledku nedostatkových prírodných a energetických zdrojov a ambicióznych sociálnych a environmentálnych cieľov nemôžu spoločnosti EÚ konkurovať nízkymi cenami a výrobkami s nízkou kvalitou. Preto sa musia spoločnosti EU prikloniť k inováciám, produktivite, efektívnemu využívaniu zdrojov a vysokej pridanej hodnote. Inovácie a technologický pokrok tak zostanú hlavným zdrojom konkurencieschopnosti priemyslu EÚ. Najmä digitálne technológie sú ústredným prvkom nárastu produktivity európskeho priemyslu. Digitálny prechod prebieha v rámci globálnej ekonomiky a priemyselná politika musí integrovať nové technologické možnosti, ako napríklad cloud computing, vývoj hodnotového reťazca údajov a obšírnych údajov, nové priemyselné internetové aplikácie, inteligentné továrne, robotika.

    Zručnosti sú hlavným politickým prvkom v programe Európa 2020. Komisia zaviedla všeobecnú stratégiu na zlepšenie systémov vzdelávania a odbornej prípravy prostredníctvom investovania do ľudského kapitálu s finančnou podporou EÚ. Ide konkrétne iniciatívy zamerané na prepojenie príslušných subjektov, ktoré sa zaoberajú učňovskou prípravou, a to najmä tých, ktoré majú kľúčové zručnosti v oblasti informačných a komunikačných technológií vrátane sociálnych partnerov.
    Nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami, ako aj otázky týkajúce sa odbornej prípravy mladej generácie budú aj naďalej kľúčovou výzvou pre spoločnosti EÚ v najbližších rokoch, a to najmä v čase, keď pokrok vo výrobných technológiách prispeje k zvyšovaniu dopytu po osobitných zručnostiach a odbornej príprave. V jednotlivých členských štátoch existujú významné rozdiely v oblasti nadobúdania zručností a v efektívnosti systémov odbornej prípravy. Tieto rozdiely spolu s vysokou mierou nezamestnanosti v členských štátoch postihnutých krízou vyžadujú realizáciu okamžitých opatrení s cieľom investovať viac do vzdelávania a odbornej prípravy. V oznámení o prehodnotení vzdelávania sa vyzýva, aby sa kládol dôraz na zosúladenie ponuky zručností s potrebami na pracovnom trhu v rámci Európy. EÚ má jedinečnú úlohu, ktorá spočíva v uľahčovaní odbornej prípravy prostredníctvom programu Erasmus+ na všetkých úrovniach. Znalostné a inovačné spoločenstvá prispejú k dostupnosti zručností potrebných na trhoch rozvíjajúcich sa odvetví a oblastí hospodárskej činnosti.
    Zainteresované strany na všetkých úrovniach by sa mali snažiť predvídať a riadiť potreby v oblasti zručností a odbornej prípravy. Priemyselná politika musí takisto uľahčiť priemyselnú zmenu a pomôcť modernizovať priemyselné štruktúry s cieľom zabrániť drastickej, zbytočnej reštrukturalizácii.

    Address

    Head Office
    Hlavná 54
    Moldava nad Bodvou 045 01
    SLOVAKIA
  • People

    Total lobbyists declared

    1

    Employment timeLobbyists
    25%1

    Lobbyists (Full time equivalent)

    0.25

    Lobbyists with EP accreditation

    No lobbyists with EP accreditations

    Complementary Information

    None declared

    Person in charge of EU relations

    István Stefán (Riaditeľ)

    Person with legal responsibility

    István Stefán (Riaditeľ)

  • Categories

    Category

    IV - Think tanks, research and academic institutions

    Subcategory

    Academic institutions

  • Networking

    Affiliation

    None declared

    Member organisations

    None declared

  • Financial Data

    Closed financial year

    Jan 2016 - Dec 2016

    Lobbying costs for closed financial year

    2,000€

    Other financial info

    None declared

  • EU Structures

    Groups (European Commission)

    None

    ACC

    None

    Groups (European Parliament)

    None

    Communication activities

    None

    Other activities

    None declared

  • Meetings

    Meetings

    1 meetings found. Download meetings

    The list below only covers meetings held since November 2014 with commissioners, their cabinet members or directors-general at the European Commission; other lobby meetings with lower-level staff may have taken place, but the European Commission doesn't proactively publish information about these meetings. For more information about which commissioner is responsible for which portfolio, check out this link: https://commissioners.ec.europa.eu/index_en All information below comes from European Commission web pages.

    • Date 01 Jun 2017 Location Brussels
      Subject School situation of Roma in Slovakia
      Cabinet Cabinet of Commissioner Tibor Navracsics
      Portfolio Education, Culture, Youth and Sport
      Attending
      • Rodrigo Ballester (Cabinet member)
Download this datacard